Poradnik

Wyważanie kół – kilka informacji

Dlaczego warto wyważać koła i jak poznać, że koła są niewyważone? Oba pytania dotyczą bodaj najważniejszego aspektu związanego z poruszaniem się samochodem – bezpieczeństwa. Niewyważone koła to nie tylko niewygoda i nieprzyjemne dźwięki! To przede wszystkim brak pewności na drodze i potencjalne uszkodzenie poszczególnych układów.

Wspomniane efekty dźwiękowe (charakterystyczny szum) to jeden z objawów niewyważonych kół. Inne z nich to między innymi:

  • drgania kierownicy, ustępujące przy większych prędkościach,
  • plackowanie, czyli specyficzne zużycie bieżnika,
  • wibrowanie całego nadwozia,
  • poczucie „ściągania na boki”.

Na czym polega wyważanie kół? W skrócie jest to takie rozłożenie wszystkich mas obecnych w kole, które pozwala na zrównanie środka ciężkości ze środkiem obrotu. Dzięki temu koła zachowują się relatywnie przewidywalnie i cechuje je odpowiednia przyczepność.

Koła należy wyważać co najmniej raz w roku – dzięki temu być może unikniesz dodatkowych kosztów związanych z naprawą zawieszenia. Niewyważone koła są bowiem przyczyną zmniejszonej żywotności wszystkich elementów tego układu.

Nasz punkt wulkanizacyjny przy ulicy Mazowieckiej 13 w Bydgoszczy wyposażony jest w nowoczesne wyważarki, które umożliwią Ci płynną jazdę. Zapraszamy!